żelazo

 
Subskrybuj żelazo

Kopyto szewskie

Narzędzie szewskie "kopyto" o trzech ramionach zakończonych trzema różnymi końcówkami, przydatnymi przy naprawie butów (nabijaniu ćwieków na podeszwy butów o różnych rozmiarach). Używane w warsztacie szewskim, prowadzonym od pokoleń przez rodzinę Dudzińskich z Kolbuszowej.

Miecz

Miecz scytyjski, tzw. akinakes, posiadający szeroką, masywną głownię, zdobioną ornamentem schodzących się linii rytych. Jelec ma formę motylkowatą, natomiast rękojeść miecza jest masywna i zdobiona nacięciami. Jest to typowy przykład broni siecznej występującej w kręgu kultury scytyjskiej. Scytowie to grupa koczowniczych plemion, osiadłych w VIII - VII w. p.n.e. na stepach nadczarnomorskich. Stąd podejmowali łupieżcze wyprawy, docierając m.in. na tereny dzisiejszych ziem polskich.

Kleszcze kowalskie

Kleszcze płaskie specjalne złożone z dwóch ramion ułożonych "nożycowo". Jedna ze szczęk naprawiana. Pozyskano od rodziny Bochenków - kowali z Ropczyc.

 

Sztanca do wypieku opłatków

Szczypce do opłatków - wypiekane z wody i maki opłatki roznosił po wsi kościelny; opłatkiem z miodem dzielono się na początku wieczerzy wigilijnej; kolorowy opłatek przeznaczony był dla zwierząt.

Palarka do kawy

Pojemnik w kształcie odwróconego, ściętego stożka z otworem, przez który wsypywano do środka ziarna kawy lub zboża. Następnie wsuwano go do ognia trzymając za przytwierdzona do pojemnika długą rączkę i kręcąc specjalną korbką mieszano zwartość palarki, zapobiegając przypaleniu.

Menu główne